Burak IŞIKLI :))

Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu

Posted in Windows by Burak IŞIKLI on 5 Şubat 2009

Vista işletim sisteminde IIS 7.0 kurulumunu ve asp dosyalarının kendi bilgisayarımızda nasıl çalıştığını anlatacağız. IIS 7.0 kurmak için ilk önce denetim masası -> program ekle kaldır yolunu takip ederek, Windows Bileşeni ekle / kaldır’a tıklıyoruz, Ekrana resimdeki gibi bir pencere gelecek. Kurulumun devamı ve özel ayarları yazının devamında bulabilirsiniz. Bu pencereden Internet Information Services seceneğinin yanındaki + işaretine tıklayıp seçeneği genişletiyoruz…

Resimde görülen bütün alanları seçtikten sonra, OK tuşuna tıklayarak yüklemeyi başlatıyoruz.
Yükleme bittiğinde IIS 7.0 kullanıma hazır olacaktır.
IIS konsoluna erişmek için kontrol panelimizdeki yönetimsel araçlar -> Ineternet Information Services seçeeceğiz.
IIS 7.0’ın konsolu 6.0 a göre oldukça gelişmiş ve sanki bir hostun kontrol panelini andırıyor.

Resimde görüldüğü gibi IIS 7.0 eski versiyona göre oldukça gelişmiş özelliklere sahip, Biz bunlardan ASP dilinin localde nasıl çalışacağını inceleyeceğiz..
İlk olarak Consolumuzdan ASP iconuna tıklıyoruz.
Karşımıza gelen özellikler penceresinde bir çok özellik olduğunu göreceksiniz. Ama üzülmeyin değiştireceğimiz toplam 2 seçenek mevcut, arzu edenler diğer seçenekleri de değiştirebilirler.
İlk seçeneğimiz Davranış başlığındaki Üst Yolları Etkinleştir. Bu değer normalde false olarak gelir, bunu true olarak değiştiriyoruz ki, server.mappath komutu wwwroot dizinimizin üst dizinlerinide görebilsin
Örnek : False dersek uygulamamız ilk dizin olarak uygulama dizinimizi görür, yani DENEME diye bir sitemiz varsa c:\DENEME seklinde algılar ki, bu isimde bir dizin c:\ de mevcut olmadığından uygulama hata verecektir. Diğer yandan True dersek, uygulama DENEME dizinini c:\inetpup\wwwroot\DENEME seklinde görünecek ve uygulamamız sorunsuz calışacaktır.
Diğer değiştireceğimiz bir seçenek Derleme kısmındaki Hata Ayıklama Özellikleri seçeneğidir.

Resimde de görüldüğü gibi burada da bir çok seçenek mevcut. Eğer Vista ile beraber gelen Internet Explorer 7’yi kullanıyorsak, biliyorsunuz ki IE7 bazı hata mesajlarını tam olarak göstermez (detayını) burada Hataları tarayıcıya gönder seçeneğini seçerek gelen hata mesajlarını browser da tam olarak gözükmesini sağlıyoruz (Daha sonra IE7 de ufak bir ayar yapacağız.)
Evet bu iki ve çok zor işlemden sonra IIS 7.0 ile işimiz bitiyor. Asp uygulamalarımızı çalıştırmak için şimdide izinleri ayarlayalım.
IIS kullananlar bilirler dizinlerimize yazma izni vermemiz gerekmekte, bunu aynı XP de olduğu gibi çalıştığımız klasör üzerinde sağ tıklayarak güvenlik menüsünden kullanıcıları ve erişim haklarını full yaparak kullanıma açıyoruz.

Buraya kadar her şey tamam, ama bitti mi? Hayır. Şimdi en can alıcı püf noktasına geliyoruz, Normalde XP üstünde IIS kurup birde dizinlere izin verince her şey çalışıyordu. Vista biraz daha detaylı bu konuda:
Windows Explorer’ı açarak
C:\Windows\ServiceProfiles\NetworkService\AppData\Local\Temp
Bu dizine gidiyoruz ve tüm haklarını (yazma, silme v.s.) kullanıma açıyoruz. Evet artık herşeyimiz hazır. Local hostumuzda ASP uygulamalarımızı güle güle çalıştırabiliriz…
NOT : Tüm bunları yapmadan önce kullanıcı profilinden UAC ‘yi devre dışı bırakınız…
Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: